Pagrindinis meniu

Lietuvos Šaulių sąjungos kūrėjo atminimą pagerbiant Spausdinti
Vartotojo vertinimas: / 21
BlogiausiasGeriausias 
Antradienis, 04 Spalis 2011 22:48

Nereiktų kiekvieną kartą kiekvienam šauliui priminti kas buvo Vladas Pūtvis-Putvinskis, tačiau ne paslaptis, kad ne tik jaunas ką tik tarnystę sąjungoje pradėjęs šaulys, bet ir jau kelis metus iš eilės trinantis šaulišką uniformą, negali pasakyti kas ta didi asmenybė. Pasinaudodamas proga pabandysiu tai priminti.

 

Iš prigimties buvęs lenku ir augęs lenkiškoje aplinkoje Vladas Putvinskis apsisprendė būti lietuviu. Ir tai būta ne vien tik žodžiai. Kartu su žmona pradėjo mokytis lietuviškai. Įsteigęs ne vieną mokyklą apmokėdavo visas išlaidas ir atlyginimą mokytojams. Daug prisidėjo prie lietuviškos spaudos platinimo Šilo Pavėžupyje (Kelmės raj.) įsteigdamas didžiausią lietuviškos spaudos gabenimo, paskirstymo ir persiuntimo centrą Žemaitijoje. Tai jis kartu su bendraminčiais 1919 m. įkūrė Lietuvos šaulių sąjungą ir pirmuosius tris metus buvo sąjungos pirmininkas. Ir tai yra tik lašas jūroje visų jo lietuvių tautos labui nuveiktų darbų. „...Daktare! Ne fiziškai sergu, bet dėl to, kad negaliu dirbti tautos idėjos darbo…” – tai paskutiniai Vlado Pūtvio-Putvinskio žodžiai ištarti prieš iškeliaujant anapus... Dar ir šiandien cituojamos ne kartą jo lūpomis pasakytos frazės, o jo idėjomis gyva Lietuvos šaulių sąjunga jau daugiau kaip 90 metų. Šio tautos žmogaus atminimą pagerbiant kiekvienais metais Šiaulių apskrities gen. Plechavičiaus šaulių 6-ojoje rinktinėje organizuojamas Žvalgų žygis po miškus ir apylinkes kur kadaise Vladas Putvinskis vaikščiojo.

Diena žvalgų žygiui pasitaikė nuostabi. Į Šiaulių apskrityje šalia Bubių gyvenvietės esančią aikštelę atvyko 14 – 20 metų šaulių iš trijų Lietuvos Šaulių sąjungos rinktinių. Organizatoriai Šiaulių apskrities gen. P.Plechavičiaus šaulių 6-oji rinktinė pristatė 6 komandas, Telšių apskrities Žemaičių 8-oji šaulių rinktinė pristatė 3 komandas, Alytaus 1-oji šaulių rinktinė – 1 komandą.

Maršrutas, kurį turėjo įveikti šauliai tęsėsi daugiau ar mažiau miškingomis vietovėmis, miško keliukais ar asfaltuotais keliais, buvo ir vietų kur kelių tiesiog nebuvo ir brautis buvo būtina per bruzgynus. Tiesiog ėjimas pėščiomis – per didelė prabanga šauliui. 35 kilometrų atstumą šauliai įveikinėjo su pilna ekipuote, privalėjo rinkti informaciją apie vietovės ypatumus, vietinius gyventojus, transporto judėjimą, ypač apie priešą. Vengiant bet kokio kontakto su priešu žygio dalyviams teko nuklysti į šoną, daryti lankstus ar kitais būdais kirsti pavojingą vietovę. Priešą šiais metais imitavo Jaunojo šaulio kursą baigę šauliai. Kontrolės punktuose žvalgų laukė papildomos tiesiogiai su žvalgyba susijusios užduotys.

Žygeivių tarpe pasitaikė tiek puikiai vietovėje besiorientuojančių tiek dar žemėlapių skaityti nelabai gebančių šaulių. Ne vienai komandai nukrypusiai nuo maršruto teko prisiminti kaip susiorientuoti žemėlapį pagal šiaurę, naudotis kompasu, susirasti labiausiai iš vietovės išsiskiriančius orientyrus ir grįžti į teisingą kelią. Žygis buvo puikus praktinių žinių testas – puikiai besiorientuojantys dar kartą patvirtino savo žinias, visi kiti – kažko išmoko. Žygio dienos vakare visi jautėsi išsekę ir laimingi.

Galutinai susumavus visus rezultatus daugiausiai taškų surinko Šiaulių apskr. gen. P. Plechavičiaus šaulių 6-ąją rinktinę atstovavusi komanda, šiek tiek mažiau taškų surinko Telšių apskr. Žemaičių 8-osios rinktinės ir Alytaus apskr. A. Juozapavičiaus 1-osios rinktinės

Sekančią dieną iš visų Žvalgų žygyje dalyvavusių šaulių, 24 šauliai dalyvavo atrankoje į Jaunojo šaulio kursą. Atrankos tiklsas – išsiaiškinti Jaunojo šaulio kurso dalyvius 2011 – 2012 metams. Atrankos užduotis sudarė: fizinio parengimo testas, šaulio žinių patikrinimas, psichologinis testas bei pokalbis, kurio metu siekiama išsiaiškinti motyvaciją paskatinusią dalyvauti atrankoje į Jaunojo šaulio kursą.

Primename, kad Jaunojo šaulio kursas rinktinėje vyksta jau 3 metus iš eilės, jų metu kursą jau baigė 27 šauliai, 8 iš jų suteikta teisė nešioti antsiuvą vanagas.

Fotografijas iš žygio galite peržiūrėti čia.